Warszawa Al. Niepodległości 103 22 428 28 27 sklep@enefmed.pl Pon-Pt 10:00-18:00, Sob 10:00-14:00

Wiedza medyczna

Badania nad glejakami

Opracowanie nieinwazyjnej metody diagnostyki glejaków oraz badania nad wyhodowanym w warunkach laboratoryjnych nowotworem dla jego skuteczniejszego leczenia – to cele projektu badawczego, którego liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w Katowicach.

Projekt pod nazwą „Diagnostyka glejaków na podstawie wolnokrążącego DNA guza” (GLIOMED) to jeden z dziewięciu projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” Strategmed. Wsparcie wyniesie blisko 10,5 mln zł.Ortezy refundacja nfz dofinansowanie pcpr na staw kolanowy z zegarem lub tutory Temblaki na staw kolanowy z zegarem lub tutory ortezy-stawu-kolanowego na staw kolanowy z
Orteza nadgarstka
Ortezy staw łokciowy
Kamizelki ortopedyczne
Temblak
Orteza stawu łokciowego
Ortezy nadgarstka
Kamizelka ortopedyczna
Orteza barkowa
Ortezy barkowe
Ortezy tułowia
Gorset lędźwiowo-krzyżowy wg Williamsa
Gorset ortopedyczny Jewetta
Orteza lędźwiowo-krzyżowa
Orteza piersiowo-lędźwiowo-krzyżowa
Wysoka sznurówka
Wysokie sznurówki
Orteza piersiowo-lędźwiowo-krzyżowa
Orteza na opadającą stopę
Ortezy na opadającą stopę
Orteza stawu skokowego
Ortezy stawu skokowego
Aparat korekcyjny Hallufix
Aparat na goleń i udo
Aparaty na goleń i udo
Aparat Stacka
Aparaty Stacka

 

Glejaki są rzadkimi nowotworami mózgu o różnym stopniu złośliwości. Wywodzą się z komórek glejowych, których rola polega na odżywianiu i ochronie neuronów.

 

„Niestety, mimo ogromnego postępu w onkologii, glejaki i rak trzustki są tymi nowotworami, gdzie od wielu lat tego postępu nie notujemy i rokowania są dla chorych złe. Mamy nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do zmiany tej sytuacji” – powiedział PAP kierownik projektu oraz Katedry Onkologii i Radioterapii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM prof. Sergiusz Nawrocki.

Sklep rehabilitacyjny,sklep medyczny,sprzęt rechabilitacyjny

 

W ramach projektu planowane jest m.in. opracowanie kompleksowego testu opartego na analizie materiału pobranego z guza oraz próba opracowania "liquid biopsy" opartej o analizę wolnokrążącego DNA guza we krwi. Byłoby to zarazem bezpieczniejsze dla chorych, niż obecnie stosowane metody diagnostyczne, jak i pozwoliłoby zgromadzić bardziej wiarygodne informacje o nowotworze.Orteza skokowo-stopowa
Ortezy skokowo-stopowe
Air Walker Orteza skokowo-stopowa
Equalizer Air Walker Orteza skokowo-stopowa
Aparat na goleń i udo
Aparaty na goleń i udo
Orteza unieruchamiająca stopę i staw skokowe
Orteza jednoszynowa
Ortezy jednoszynowe
Orteza stawu kolanowego
Orteza stawu kolanowego z regulacją konta zgięcia
Orteza stawu kolanowego z zegarem
Ortezy stawu kolanowego
Orteza pooperacyjna stawu kolanowego
Orteza skokowo stopowa
Orteza stabilizująca rzepkę
Orteza stabilizująca staw kolanowy
Ortezy stabilizujące staw kolanowy

 

„Obecnie stosujemy biopsję guza mózgu, co jest poważnym zabiegiem, a w dodatku obciążonym ryzykiem błędu, bo materiał pobrany podczas biopsji może nie być reprezentatywny dla całego guza, którego rozwój jest bardzo dynamicznym procesem. Tzw. liquid biopsy, czyli test z krwi, poprawiłby dostępność do diagnostyki, komfort i bezpieczeństwo pacjentów i oznaczałby zupełnie nowe możliwości monitorowania przebiegu choroby, do tej pory niedostępne” – wyjaśnił prof. Nawrocki.

 

Naukowcy chcą dokonać kompleksowej charakterystyki genomu i transkryptomu guza oraz zastosować hodowlę 3D glejaka in vitro, m.in. w środowisku hipoksji, czyli niedoboru tlenu. Taka sytuacja występuje w miarę rozrostu guza w mózgu. Glejak adaptuje się do niej, co jeszcze utrudnia leczenie. Jeśli ten plan się powiedzie, medycyna zyska świetną możliwość testowania nowych leków.Tutory
Tutor
Tutor na całą kończynę dolną
Orteza stawu skokowego
Orteza Ankle stabilizująca staw skokowy
Orteza AFO
Ortezy AFO
Ortezy obejmujące staw skokowy i stopę – AFO
Ortezy FO
Orteza FO
Ortezy stopy FO
AFO – Fit Orteza na opadającą stopę
Dynamiczna orteza na opadającą stopę Easy Walk AFO

 

W projekcie oprócz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego biorą udział: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu pod Kielcami oraz prywatna firma, która ma odpowiadać za wdrożenie wypracowanych rozwiązań.

 

Strategmed to strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych, który został opracowany przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podstawie Krajowego Programu Badań. Dokument określił strategiczne dla państwa kierunki badań naukowych i prac rozwojowych, a choroby cywilizacyjne zdefiniował jako największe zagrożenie zdrowotne dla populacji Polski w perspektywie najbliższych lat. Na liście chorób cywilizacyjnych znalazły się m.in. choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, a także choroby psychiczne.

 

PAP - Nauka w Polsce