Warszawa Al. Niepodległości 103 22 428 28 27 sklep@enefmed.pl Pon-Pt 10:00-18:00, Sob 10:00-14:00

Wiedza medyczna

Operacja z wykorzystaniem wydruków 3D

Ortopedzi z Warszawy przeprowadzili pierwszą w Polsce operację korekty kości przedramienia u 10-letniej dziewczynki, wykorzystując wirtualne planowanie 3D oraz zaprojektowane i wydrukowane przymiary i implanty.

"To skomplikowana operacja, ponieważ wymaga ogromnej precyzji zespolenia kości, jednak dzięki nowym technologiom stała się znacznie łatwiejsza" – powiedział PAP dr Michał Drwięga z Carolina Medical Center w Warszawie - lekarz, który przeprowadził operację razem z dr. Robertem Śmigielskim.

 

U dziewczynki kości przedramienia krzywo rosły, ponieważ powstały włókniste zrosty, które je ściągały. Aby je wyprostować, obie kości przedramienia trzeba było odpowiednio przeciąć, wyciąć fragment i na nowo zespolić. Do tego potrzebna jest precyzja zabiegu.

 

Warszawscy ortopedzi do zobrazowania deformacji wykorzystali trójwymiarową tomografię komputerową. Posłużyła ona do wyprodukowania modelu zniekształconych kości pacjentki.

Wysoka sznurówka półsztywna z podpaszkami. Wskazania: zmiany degeneracyjne kręgosłupa; osteoporoza; osłabienie mięśni; choroby krążka refundacja nfzWysoka sznurówka ortopedyczna z podpaszkami 

"Ten model pozwolił nam zaplanować i przećwiczyć całą operację, przede wszystkim to, jak mamy wykonać cięcie i zespolić kości" – powiedział dr Drwięga.

 

Poza wydrukowanym fragmentem kości potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia chirurgiczne, głównie prowadnice. Zostały one zaprojektowane i wytworzone na drukarce 3D do tego konkretnego zabiegu przez białostocką firmę ChM.

 

Dr Robert Śmigielski i dr Michał Drwięga przećwiczyli operację "na sucho". Mogli w ten sposób sprawdzić, czy prawidłowo robią to, co jest niezbędne w takim zabiegu, i mają odpowiednie do niej narzędzia.

 Orteza lędźwiowo-krzyżowa Orteza piersiowo-lędźwiowo-krzyżowa Wysoka sznurówka Wysokie sznurówki Orteza piersiowo-lędźwiowo-krzyżowa Orteza na opadającą stopę Ortezy na opadającą stopę Orteza stawu skokowego Ortezy stawu skokowego Aparat korekcyjny Hallufix Aparat na goleń i udo Aparaty na goleń i udo Aparat Stacka Aparaty Stacka Orteza skokowo-stopowa Ortezy skokowo-stopowe Air Walker

Przecięte i dopasowane do siebie kości muszą być jeszcze zespolone. Używa się do tego płytek, które są do nich przytwierdzane. Płytki również trzeba dobrze dopasować i żeby jak najlepiej przylegały, dlatego wytworzono je zgodnie z trójwymiarowym modelem kości oraz jej wydrukiem w 3D.

 

Podobnych płytek używa się do zespalania złamanych kości, jednak ich użycie podczas tej konkretnej operacji małej pacjentki nie byłoby precyzyjne. Chirurdzy musieliby je np. doginać, żeby lepiej przylegały. Wytworzenie płytki było lepszym rozwiązaniem.

w sklepie rehabilitacyjnym

"Dzięki tym technologiom nie musimy improwizować podczas zabiegu, mamy wszystko przećwiczone i dysponujemy narzędziami przygotowanymi do dane przypadku" – podkreślił Drwięga.

 do sklepu rehabilitacyjnego

To pierwsza tak zaplanowana i przygotowana tego typu innowacyjna operacja "skrojone na miarę" z udziałem wyłącznie polskich specjalistów i krajowej firmy. (PAP)